GRAVD BRØNN

E 69, parasell Lesja - Lora i Lesja kommune. Spørsmål om forurensning i gravd brønn på gården Amundstad.

NGU-RAPPORT
O-82050
Publikasjonstype
Utgivelsesår
1982
Summary
I rapporten diskuteres hvorvidt drensvann fra en veigrøft kan ha forurenset vannet i en brønn 200-300 m nedenfor veien. Konklusjonen er at slik forurensning sannsynligvis har funnet sted, men at også planeringsarbeider rundt brønnen må ta sin del av skylden for at problemene fortsatt er tilstede.
Forfattere
Gaut, Amund
Kommune
LESJA
Fylke
INNLANDET
Tilgjengelig
NGU-biblioteket

Spørsmål om brønnskader. RV 250 parsell Dokka - Dokka N i Nordre Land.

NGU-RAPPORT
O-82032
Publikasjonstype
Utgivelsesår
1982
Summary
Bygging av ny veiparasell har ødelagt gravde brønner på grensen mellom bre- elvavsetninger og moreneterreng. Forsøk på å grave nye brønner har til dels vært mislykkede. To borebrønner med grunne vanninnslag kan også være påvirket. Nye grunnvannskilder er vanskelig å finne. Tilknytning til offentlig vannverk kan vise seg å være den eneste løsningen.
Forfattere
Gaut, Amund
Kommune
NORDRE LAND
Fylke
INNLANDET
Tilgjengelig
NGU-biblioteket

Vassforsyning til Sandsøy og Kvamsøy, Sande kommune, Møre og Romsdal.

NGU-RAPPORT
88.165
Publikasjonstype
Utgivelsesår
1988
ISSN
0800-3416
Summary
NGU har vurdert sjansane for grunnvatn som vassforsyning på Sandsøy, Kvamsøy og Voksa. Ein bora brønn på Sandsøy og Kvamsøy vil truleg gje mindre enn 500 l/time. Boringar mot sprekkesoner kan derimot gje vassmengder mellom 500-2000 l/time. På Sandsøya vert det i fyste omgang tilrådd å måle vassføringa i kjeldene ved Våge. I tillegg er det ønskjeleg å prøvepumpe ein fjellbrønn ved Sandbakk. På Kvamsøya er det mogeleg at vassforsyninga kan baserast på ein gravd brønn i nærleiken av dagens vassverk. Fåre for inntrengjing av saltvatn gjer at boring på Voksa vert frarådd.
Forfattere
Sand, Kari
Kommune
SANDE MØRE OG ROMSDAL
Fylke
MØRE OG ROMSDAL
Tilgjengelig
NGU-biblioteket

Lia vassverk, Jøssund. En vurdering av grunnvannskvalitet.

NGU-RAPPORT
92.316
Publikasjonstype
Utgivelsesår
1992
ISSN
0800-3416
Summary
NGU har prøvetatt og vurdert grunnvannskjemien i de to brønnene ved Lia vassverk i Jøssund. Det ble tidligere påstått at den eldre brønnen gir god vannkvalitet, og den nyere gir dårligere vann med bakterieproblemer. NGUs vurdering har kun dokumentert mindre forskjeller i kjemisk vannkvalitet. Begge brønner gir vann som ikke tilfredstiller offentlige normer når det gjelder pH, alkalitet, kalsium (for lave) jern, fargetall og turbiditet (for høye). Begge brønner bærer preg av det omkringliggende myrmiljøet, og begge brønner er utsatt for innsig av overflatevann. Det foreligger ikke nok data for å si om det mistenkte bakterieproblemet er et reelt problem. Det anbefales videre prøvetaking.
Forfattere
Banks, David
Kommune
FLATANGER
Fylke
TRØNDELAG
Tilgjengelig
NGU-biblioteket

Georadar ved hydrogeologiske undersøkelser, Norefjellstua, Krødsherad kommune i Buskerud

NGU-RAPPORT
97.185
Publikasjonstype
Utgivelsesår
1997
ISSN
0800-3416
Summary
Det er utført georadarmålinger langs ni profiler i to områder ved Norefjellstua Krødsherad komune, Buskerud. Målingene ble utført som en del av en vurdering av løsmassene egnethet for uttak av grunnvann. Hensikten med målingene var å finne lokaliteter for videre undersøkelser i form av graving/boring. Det vesentlige av undersøkelsen ble utført i et østlig område i nærheten av en eksisterende grunnvannsbrønn (seks georadarprofiler). I brønnen er det påvist et tynt vannførende lag over fjell på 7 m dyp. Avsetningene over det vann- førende laget er dominert av tett morene. Ingen av opptakene gir klare indika- sjoner på soner med grovkornig og godt sortert materiale. Noen områder ble anbefalt for videre undersøkelser i form av graving for å se om det vannførende laget kunne påvises ved andre lokaliteter enn i brønnområdet. Seinere gravinger viste 2-6 m tett morene over fjell og dårlige forhold for større grunnvanns- uttak. For å øke kapasiteten på eksisterende brønn bør det vurderes å gjøre tekniske tiltak for å utvide innstrømningsområdet til brønnen. Opptakene i område vest ligner de i område øst, og avsetningstypen er antakelig den samme (dominert av tett morene). Dyp til fjell er trolig i størrelsesorden 4-8 m. Det ser også her ut til å være dårlige forhold for større grunnvanns- uttak, men det kan være mulighet for mindre uttak fra gravd brønn.
Forfattere
Mauring, Eirik
Tønnesen, Jan Fredrik
Kommune
KRØDSHERAD
Fylke
VIKEN
Tilgjengelig
NGU-biblioteket