Du kan åpne kartet over biotyper i full bredde også.
En biotop er en kombinasjon av arter og miljø som kan gjenkjennes. Dette begrepet ligger tett opp mot naturtypebegrepet som Artsdatabanken benytter i sin utvikling av naturtyper i Norge (NiN). Kartet brukes av forvaltningen for eksempel ved planlegging av verneområder.
Hvordan lages biotopkartene?

Biotopkartene lages i tre steg, og er et samarbeid mellom geologer og biologer. Første steg er å identifisere og bestemme mengden av forskjellige arter og dyregrupper fra video. Disse artsobservasjonene blir brukt i en analyse som grupperer prøvene med hensyn på likheter i artssammensetning.
Når materialet er klassifisert i grupper, eller biotoper med karakteristisk artssammensetning, utføres modellering. Da er målet å gå fra punktdata til heldekkende flater som angir utbredelsen av områder hvor det er stor sannsynlighet for å finne disse biotopene.
For å kunne gjøre denne modelleringen er en avhengig av heldekkende kart over geologien på havbunnen, dybdeforhold og oseanografi.