Mer enn 300 000 nordmenn bor i områder med potensiell skredfare. Med satellittbasert teknologi kan myndigheter og fagfolk følge bevegelser i jordoverflaten med millimeternøyaktighet – og dermed planlegge tryggere.
Skred og steinsprang har preget nyhetsbildet i Norge de siste månedene – sist med en utgliding midt i boligområdet Carl Berner i Oslo.
Ekstremvær med kraftig nedbør, snøsmelting og flom har økt risikoen for naturfare. Den ferske klimarapporten Klima i Norge, utgitt av Norsk klimasenter, bekrefter at slike hendelser vil bli vanligere i årene som kommer.
– Med klimarapporten vi fikk denne uken, ser vi at vi vil få mer nedbør fremover. Nedbør i form av mer styrtregn er en trigger for naturfarer, inkludert skred, sier Gudrun Dreiås Majala, avdelingsdirektør for jordoverflate og havbunn ved NGU.
Se Gudrun Dreiås Majala kommentere skredet i Oslo på God Morgen Norge 29.oktober.
Geologien må forstås før det bygges
Majala understreker at klimaendringene er en faktor som må tas med i vurderingen når geologiske forhold kartlegges.
– Å ha forkunnskap om kompleksiteten i geologien på lokaliteten før et byggeprosjekt igangsettes, er veldig viktig. Ulike grunnforhold opptrer ulikt, avhengig av hvilken sammensetning det er, og hvor stabil og mottakelig grunnen er for nedbør, forklarer hun.
InSAR Norge: Åpen karttjeneste for alle
Sammen med NVE og Direktoratet for romvirksomhet, har NGU etablert satelittjenesten InSAR Norge. Ved hjelp av radarmålinger fra satellitt overvåkes bevegelser i jordoverflaten over hele landet. Dataene gir innsikt med millimeternøyaktighet og er tilgjengelige for alle gjennom en åpen karttjeneste.
– InSAR gir et helt nytt blikk på hvordan bakken faktisk beveger seg. For kommuner, konsulenter og geologer er dette et verktøy som kan brukes i planlegging, sikringstiltak og oppfølging av ustabile områder, sier John Dehls, prosjektleder for InSAR Norge ved NGU.
Han understreker at små bevegelser ikke alltid betyr fare:
– Mange bevegelser er naturlige og stabile over tid. Men dersom man ser tydelige endringer på kartet, bør fagfolk undersøke nærmere, sier Dehls.
Etter skredet i Oslo denne uken har interessen for karttjenesten økt kraftig, med om lag 165 000 besøk de siste dagene.
– De fleste som klikker seg inn, er bare nysgjerrige, og det er helt fint. Men hver gang vi får stor oppmerksomhet, oppdager også nye fagfolk tjenesten, og noen av dem fortsetter å bruke den fast, sier Dehls.
