NGU skal gjennom kartlegging og studier i norske kyst- og havområder bidra til den overordnede nasjonale målsetning om et rent og rikt hav. Samtidig trenger oljeindustrien mer og bedre informasjon om de dypere deler av kontinentalsokkelen.
Strandflatelandskap i Vikna, på kysten av Nord-Trøndelag. Foto: Harald Sveian
Norge har store naturressurser i kyst- og havområdene - og på kontinentalsokkelen. Disse ivaretas av ulike organer i statsforvaltningen, i fylkene og kommunene. NGU samarbeider med Oljedirektoratet og flere oljeselskaper om å samle inn og tolke potensialfeltdata fra havområdene utenfor Norge.
Ressurser og miljø
For å sikre at ressursene forvaltes på en god og forsvarlig måte, er kunnskap en nødvendighet - om ressursene som finnes i havet og på havbunnen, og om naturlige og menneskeskapte forhold som påvirker miljøet.
Eksempel på sjøbunnsdata innsamlet med NGUs fartøy FF Seisma i indre Oslofjord. Bildet til venstre viser dybdeforholdene i Bjørvika. Gul farge indikerer grunne områder, blå farge viser vanndyp over 20 meter. Bildet til høyre viser egenskapene i sedimentene på havbunnen. Blå farge viser bløte bunnsedimenter (slam), mens gule områder indikerer hardere sedimenter (grus). Bildet viser at båtpropeller har "blåst bort" de fineste sedimentene på bunnen.
Publisert: 05. februar 2008