Fjellet også kalt Sørvågmelen eller Sørvågmælen.
Formen på et slikt fjell er bestemt av et samspill mellom strukturen i berggrunnen, isens virksomhet under istiden og forvitringen av bergartene etter istiden. Vi kan ikke si hvilke av disse kreftene som har bidratt mest uten et nærmere studium. Hvis man ser på bildet på nettstedet norgeibilder, ser man at toppen danner en kort rygg som er svakt krummet konvekst mot nord. Dette er rester etter et ganske hardt gneislag som har en del mykere, sulfidholdige bergarter på nordsiden.
Selve fjellet er nærmest trekantet i form, dette kommer trolig av at det i myra rundt fjellet løper sprekkesoner i tre retninger og at fjellet representerer et mer uberørt volum mellom tre sprekkesoner. Under istiden er området videre slitt ned, og da havet stod rundt fjellfoten ble formen videre utviklet til en typisk erosjonsrest av en type som ofte sees på den gamle strandflaten langs norskekysten.
En ting som i tillegg har bidratt til formen er at det finnes lett eroderbare bergarter (med sulfid) i fjellet. Disse vil sige nedover fjellsiden (i tiden etter istiden) og danne en tilnærmet konstant rasvinkel rundt hele, d.v.s. en ”pyramide”.
Bilde på Vesterålen turlags hjemmeside